Valmistamise juhiseid

Jõulukaardid:

Õnnemärk - kaheksakand


Kaheksakand ehk kaheksatipuline rist on vana õnnemärk. Sümboliseerib ka päikest või Põhjanaela sümbolina suunanäitajat. Ning sellele on omistatud ka haiguste ja kurja eest kaitsev jõud.


Kaardi valmistamiseks läheb vaja:
- 14 x 28 cm valget paberit kaardiks (võiks olla vähemalt 200 g paber)
- 12 x 12 cm punast käsitööpaberit
- valget vilti
- punast villast peenikest lõnga
- ehispaela (laius 1 cm)
- valget 3D värvi
- kahepoolset teipi
- joonlauda
- käsitöönuga
- lõikealust

Murra kaart (28 x 14 cm) keskelt pooleks ning lõika välja punasest käsitööpaberist ruut (12 x 12 cm). Siis lõika valgest vildist kaheksakand ning tiki lõikeservast umbes 4 cm kaugusele ühtlaste pistetega tikand. Ilusam jääb kui pahupoolele jääv piste on lühem ning eespool pikem. Kaunistatud kaheksakand kleebi punasele käsitööpaberile. Siis lõika paelast 14 cm pikkune jupp ning kleebi see kaardi esiküljele üle kaheksanna (paela otsad punase ruudu taha). Kleepimiseks kasuta kahepoolset teipi - on lihtsam ja töö jääb puhtam. Seejärel valmista lips. Selleks võta 12 cm paela ning liimi otsad lipsu tagaküljel keskohal kokku. Lipsu ümber kleebitavat paela kulub 3 cm. Kleebi lips kaheksakanna keskele. Siis tee veel valge 3D värviga punasele paberile täpid ning kaart ongi valmis!


Iileksist pärg


Iileks ehk astelpõõsas on tegelikult vana jõulude ajal kaunistamiseks kasutatud taim. Meil on ta vähetuntud seepärast, et meie kliima on iileksi kasvamiseks liiga külm.

Kaardi valmistamiseks läheb vaja:
- 17,5 x 20 cm valget paberit kaardiks (võiks olla vähemalt 200 g paber)
- 17,5 x 7 cm punast käsitööpaberit
- valget paberit (ca 150 g)
- punast paberit (ca 150 g)
- punast ja valget ehispaela
- punaseid ehiskive
- kahepoolset teipi
- joonlauda
- käsitöönuga
- lõikealust
- iileksi lõikevorm (kujundi suurus 2,5 cm)
- servalõikur
- pärliliimi
Murra kaart (17,5 x 20 cm) keskelt pooleks (kaardi kõrguseks jääb 17,5 cm) ning lõika välja punasest käsitööpaberist riba (17,5 x 7 cm). Järgmisena lõika valgest puuvillasest paelast 9 cm pikkune jupp ning kleebi see käsitööpaberist lõigatud riba peale (paela alumise serva kaugus altservast umbes 4 cm). 

Seejärel lõika punasest paberist servalõikuriga kaks 17,5 cm riba ning kleebi ribad käsitööpaberi külgede all nii, et kujundist moodustuks servadesse "pits". Paberpitsi asemel võib kasutada ka peenikest punast puuvillast pitsi. Siis kleebi käsitööpaber kaardi keskele.

Seejärel lõika lõikuriga valgest paberist 20 iileksi lehte. Joonista kaardi ülemisele poolele harilikuga ring ning kleebi lehed ringjoont mööda. Lehti tuleks kleepida erinevate nurkade all, siis jääb pärg "kohevam". Et anda pärjale ruumilisust, murra lahtised leheotsad püsti. Siis kleebi pärjale punaseid ehiskive.

Lõpuks valmista lips. Selleks võta 19 cm paela ning põleta otsad. Kleebi lips valge pitsi keskele. Paberi ja paelte kleepimiseks kasuta kahepoolset teipi, iileksi lehtede ja ehiskivide kleepimiseks aga pärliliimi. 


PäkapikudSelleks kaardiks sain idee ühest toredast pabersalvrätist. Tegin kaardi ühepoolse ning kinnitasin külge paelast aasa, et kaarti oleks võimalik üles riputada.

Kaardi valmistamiseks läheb vaja:
- 15 x 15 cm rohelist paberit
- 14 x 14 cm punast paberit
- 13 x 13 cm valget paberit + valget paberit salvräti motiivi kleepimiseks
- toreda pildiga salvrätikuid
- punast ehispaela
- punaseid ehiskive
- kuldset tähekest
- kahepoolset teipi (nii õhuke kui ka paks)
- joonlauda
- käsitöönuga
- lõikealust
                                                       - südame lõikevormi
                                                       - kuuse lõikevormi
                                                       - lumehelbe lõikevormi
                                                       - valget 3D värvi
                                                       - punast 3D värvi
                                                       - salvrätitehnika lakki (matt)
                                                       - pintslit

Alustuseks lõika salvrätist soovitud pilt väikese servavaruga. Seejärel eemalda pealmine kiht ning alusta pildi kleepimist valgele paberile kandes pintsliga ettevaatlikult lakki (lakk on pestav - nii loputa pintsel kohe pärast kasutamist). Liigutused peaks olema suunaga keskelt väljapoole. Natuke võib kaasa aidata, venitades servast pilti sirgemaks. Aga hästi ettevaatlikult - märg salvrätt läheb kergesti katki. Pintsli tõmbeid ei tohiks ühes kohas samuti olla palju - ka see võib salvrätti lõhkuda. Seejärel lasta pildil paar tundi seista ja kui lakk enam ei kleebi, siis panna kilekaante vahele ja raamatute alla pressi. Laki kuivamine võtab päris kaua aega. Pilt on kuiv siis, kui nuusutades ei ole enam laki lõhna tunda. Lõika pildist välja soovitud motiiv.

Punase paberi tagumisele külje külge kleepida paelast (ca 12 cm) kinnitusaas ning seejärel kleepida punane paber rohelisele ja valge punasele. Kleepimiseks kasutada kahepoolset teipi.

Meisterda kaks jõulutähte (valmistamise juhendi leiad lehelt "Isetegijale"), lõika vormiga 4 punast ja 1 valge lumehelves ning 1 süda ja 1 kuusk.
Kleebi salvrätist valmistatud pilt paksu kahepoolse teibiga kaardile ning kaunista oma soovi kohaselt kaart paberist kujundite, kivide ja 3D värviga. Südame ja kuuse lisasin paksu kahepoolse teibiga olemasolevatele pildikujunditele, et muuta kaarti ruumilisemaks.1 comment: